Ola Rosling, spoluautor světového bestselleru Faktomluva (Factfulness), zabývající se kritickým myšlením, stavem světa na základě aktuálních dat a vyzývající k ověřování faktů při vytváření světonázoru, přijede ve středu 26. června na pozvání vlády do České republiky.
V dopoledních hodinách se v Lichtenštejnském paláci uskuteční uzavřená přednáška pro členy vlády, ve 14 hodin pak na přání autora i jedna přednáška pro veřejnost s názvem For a Fact Based Worldview. Proběhne na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy, překlad z angličtiny pro publikum bude zajištěn.
Kniha Hanse Roslinga, Oly Roslinga a Anny Roslingové Rönnlundové Faktomluva (Factfulness), s podtitulem Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět a proč jsou věci lepší, než vypadají, vyšla v USA v únoru 2018. Filantrop Bill Gates ji považuje za jednu z nejdůležitějších knih pro pochopení světa, a proto ji věnoval všem loňským absolventům vysokých škol v USA a později i zaslal vlivným lidem z celého světa.
Sám Gates k ní podotýká: „Je to jedna z nejpoučnějších knih, jakou jsem kdy četl. Hans Rosling strávil celý život nejen snahou o pochopení stavu globálního zdraví a toho, jak se věci zlepšují, ale také úsilím podělit se o toto poznání zábavnou a srozumitelnou formou. Jeho životní dílo vyvrcholilo v knize Faktomluva. Dotýká se tématu, o kterém není snadné se něco dozvědět. Svět by byl lepším místem, kdyby si tuto knihu přečetly miliony lidí“.
Kniha samotná se zabývá chybovostí našich myšlenkových procesů – když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo o počtu násilných trestných činů – volí systematicky špatné odpovědi.
Tak špatné, že – jak vysvětluje Rosling – kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny. A nabízí vysvětlení tohoto překvapivého jevu: popisuje deset instinktů – nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět.
Například instinkt propasti odpovídá našemu sklonu rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory; instinkt negativity – více si všímáme jevů špatných než dobrých; instinkt urgentnosti – máme často pocit „teď, nebo nikdy“, což nás vede k unáhleným rozhodnutím; instinkt obviňování pak funguje tak, že úlevu nám přináší hledání viníka, nikoli příčiny.
Soustředíme-li se ale na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc každý den rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika, které lidstvo zásadně ohrožují. Poznáme-li však své klamné instinkty, dokážeme se na problémy dívat na základě faktů a věnovat se řešení toho, co je opravdu důležité.
Kniha byla přeložena do 36 jazyků, v českém překladu vyšla v září 2018 v nakladatelství Jan Melvil Publishing.
Vstupenku si můžete pořídit ZDE.