Společnost Ferdinanda Peroutky udělila ve středu 5. února již po pětadvacáté prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2019. V roce 125. výročí Peroutkova narození ji převzal redaktor Ondřej Štindl.

Ondřej Štindl je publicista, spisovatel a filmový scenárista. Hned po listopadu 1989, ještě během studií na Pedagogické fakultě UK, spoluzakládal Radio 1, původně Radio Stalin, kde dodnes pravidelně vysílá. Jako novinář začínal v Revolver Revue; působil v Lidových novinách, české sekci BBC či časopise Týden; nyní je komentátorem serveru Echo24 a Týdeníku Echo.

Ondřej Štindl dvakrát získal cenu Český lev – v roce 2017 za scénář k seriálu Svět pod hlavou a v roce 2010 za scénář k filmu Pouta. V roce 2012 vydal v nakladatelství Argo svůj románový debut Mondschein; pozornost čtenářů i kritiků si získal i jeho druhý román K hranici. Letos na jaře vyjde Štindlova třetí próza Až se ti zatočí hlava.

„Ondřej Štindl je renomovaný komentátor s širokým tematickým záběrem, vzdělaný, s příjemným nadhledem ironickým i sebeironizujícím, s osobitým vyjadřováním. O to všechno je dnes značná nouze,“ vyzdvihuje u Štindla novinářka a spisovatelka Libuše Koubská.

„Jsem moc rád, že tentokrát volba padla na novináře, který se přes dvacet let věnuje kultuře a psaní o ní. Je to nakonec právě vždy kultura, co nás jako společenství odlišuje, náš jazyk, naše umění ve všech podobách. Cenu Ferdinanda Peroutky bereme jako jakousi nápovědu pro společnost, čeho by si měla všímat, co možná neřešíme denně, ale je to podstatné. A tak poté, co jsme v minulých letech upozornili jejím udělením několikrát na významnou práci investigativních žurnalistů, tenkrát jsme akcentovali právě zcela zásadní, a v českých médiích dnes bohužel dost okrajové téma kultury,“ vysvětluje předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí jeho narození. Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.

 


Share on Myspace