Měsíční sonda Chang'e-5 po týdnech vesmírného cestování ráno 17. prosince v 1:59 pekingského času úspěšně přistála v oblasti Siziwang ve Vnitřním Mongolsku. Čína se tak stala třetí zemí na světě, která přinesla zpět vzorky z Měsíce.

BBC uvedla, že úspěšné dokončení mise Chang'e-5 je považováno za další důkaz nepřetržitého zlepšování schopností Číny při průzkumu vesmíru. Mise přispěla k prohloubení vědeckého poznání lidstva o původu Měsíce a vývoji sluneční soustavy.

Wu Yanhua (Wu Jen-chua), zástupce vedoucího Čínského národního úřadu pro vesmír, uvedl, že program Chang'e-5 (Lunar Exploration Program) přinesl pokrok v průzkumu hlubokého vesmíru a vytvořil pět „čínských prvenství“, včetně sběru a balení mimozemských vzorků, zážehu a vzletu z měsíčního povrchu a přesného vstupu na oběžnou dráhu Měsíce.

Výzkum vzorku měsíčního povrchu, který přinesla sonda Chang'e-5, ovšem teprve začal. Podle plánu bude přepravena do Pekingu. Li Chunlai, výzkumný pracovník Národní astronomické observatoře Čínské akademie věd, řekl, že Čína bude provádět dlouhodobý a systematický výzkum měsíčních vzorků v laboratoři, včetně jejich struktury, fyzikálních vlastností, chemického složení a složení izotopů, minerálních vlastností atd.

„Vesmírné zdroje jsou společným bohatstvím lidstva. Čínská vláda je ochotna sdílet lunární vzorky s partnerskými institucemi a vědci z různých zemí pro vědecký výzkum,“ zdůraznil Wu Yanhua.


Share on Myspace